Cristiano ronaldo tilastot

Futis Maailma - Jalkapallouutiset ja tulokset joka päivä kokoaa tälle sivulle kaiken, mitä haluat (ja et edes tiennyt haluavasi) tietää yhdestä kaikkien aikojen suurimmista pelaajista: Cristiano Ronaldosta.

Olitpa sitten datanörtti, futisromantikko tai väittelyn voittamista tavoitteleva kaveri, löydät täältä täydellisen paketin Ronaldon uran jokaisesta numerosta - seuroittain, kausittain, maajoukkueessa, Mestarien liigassa sekä vertailtuna Messiin ja muihin aikalaistähtiin.

Tutkimme muun muassa:

  • Seurajoukkuekausien kehityksen ottelu-, maali- ja xG-tasolta
  • Portugalin paidassa syntyneet ennätykset ja ratkaisevat hetket
  • Mestarien liigan historiallisen maalikuninkaan luvut - knockout-vaiheesta finaalien huippuhetkiin
  • Mistä, milloin ja miten CR7 viimeistelee - maalin maantiede & ajallinen jakauma
  • Syöttö- ja luovuusdata: xA, key passes, SCA/GCA ja paljon muuta
  • Datavertailu Messiin, Lewandowskiin, Mbappéen ja historian legendoihin

Jos etsit kattavinta ja ajantasaisinta Cristiano Ronaldo -tilastojen aarrearkkua, olet juuri oikeassa paikassa. Nappaa kahvi käteen, selaa alas ja sukella syvälle numeroihin - Futis Maailma pitää huolen, että jokainen tilasto kertoo tarinan.

Cristiano ronaldo tilastot seuroittain ja kausittain: kehitys ja huippukaudet

Sporting CP 2002/03: 31 ottelua, 2 810 min, 5+6 G+A, G+A/90 0,35, laukaukset/90 3,2, tarkkuus 41 %, konversio 4,8 %, non-penalty-maalit 5, xG 5,4 / xA 4,7, avaukset 25, vaihdot 6, rooli oikea laitahyökkääjä. Tämä raa’an potentiaalin vuosi käynnisti tarinan, jonka cristiano ronaldo tilastot piirtävät esiin.

Manchester United I
2003/04: 40 ott, 2 881 min, 6+8, 0,44/90, 3,9 sh/90, 42 % tark., 4,0 % konv., NP-G 6, xG 8,3 / xA 9,4, 29-11, rooli RW.
2004/05: 50 ott, 4 076 min, 9+7, 0,35, 4,4 sh/90, 38 %, 5,1 %, NP-G 9, xG 10,1 / xA 7,8, 44-6, invert. laita.
2005/06: 47 ott, 3 704 min, 12+9, 0,51, 4,7 sh/90, 41 %, 6,1 %, NP-G 12, xG 11,5 / xA 10,4, 43-4, vasen laita.
2006/07: 53 ott, 4 548 min, 23+14, 0,73, 6,0 sh/90, 45 %, 8,4 %, NP-G 23, xG 22,0 / xA 13,7, 51-2, laita-kymppi hybridi.
2007/08 (huippu): 49 ott, 4 201 min, 42+8, G+A/90 1,07, lauk. 6,1/90, tark. 47 %, konv. 16,0 %, NP-G 38, xG 32,4 / xA 9,1, 47-2, laita→vapaampi kärki.
2008/09: 53 ott, 4 607 min, 26+10, 0,70, 6,3/90, 44 %, 9,4 %, NP-G 24, xG 25,8 / xA 11,2, 52-1, hyökkäävä roaming 9.

Real Madrid
2009/10: 35 ott, 3 073 min, 33+12, 1,31/90, 7,0/90, 49 %, 15,4 %, NP-G 29, xG 27,2 / xA 9,9, 34-1, vasen sisälaita.
2010/11: 54 ott, 4 710 min, 53+15, 1,30, 7,7/90, 51 %, 17,3 %, NP-G 45, xG 41,9 / xA 11,7, 52-2, sisälaita/kärki.
2011/12: 55 ott, 4 992 min, 60+15, 1,35, 8,1/90, 46 %, 17,8 %, NP-G 56, xG 50,6 / xA 12,1, 54-1, vasen-kärki duo.
2012/13: 55 ott, 4 845 min, 55+13, 1,26, 7,8/90, 45 %, 16,2 %, NP-G 50, xG 46,0 / xA 11,4, 54-1.
2013/14: 47 ott, 4 073 min, 51+17, 1,50 (uran korkein), 8,2/90, 49 %, 18,5 %, NP-G 46, xG 41,5 / xA 13,8, 46-1, vapaampi 9½ - La Décima ‑ratkaisija.
2014/15: 54 ott, 4 736 min, 61+22, 1,57, 8,3/90, 50 %, 20,2 %, NP-G 55, xG 48,3 / xA 14,2, 53-1, boksissa viihtyvä kärki.
2015/16: 48 ott, 4 242 min, 51+15, 1,40, 7,9/90, 49 %, 19,0 %, NP-G 46, xG 44,7 / xA 12,5, 46-2.
2016/17: 46 ott, 3 961 min, 42+11, 1,20, 6,8/90, 46 %, 17,2 %, NP-G 39, xG 36,8 / xA 11,1, 44-2, puolikas kausi säästöliekillä, finaaleissa terävimmillään.
2017/18: 44 ott, 3 958 min, 44+8, 1,18, 7,6/90, 47 %, 17,3 %, NP-G 41, xG 37,4 / xA 9,0, 42-2, lopullinen muutos puhtaaksi ysiksi.

Juventus
2018/19: 43 ott, 3 766 min, 28+10, 0,91, 6,5/90, 44 %, 10,9 %, NP-G 24, xG 25,2 / xA 10,3, 41-2, vasen-kärki rotaatio.
2019/20: 46 ott, 4 017 min, 37+7, 0,99, 7,1/90, 45 %, 13,7 %, NP-G 30, xG 32,4 / xA 8,7, 44-2.
2020/21: 44 ott, 3 804 min, 36+4, 0,95, 6,8/90, 50 %, 14,6 %, NP-G 29, xG 28,1 / xA 6,5, 43-1, selkeä boksikärki - Serie A:n maalikuningas.

Manchester United II
2021/22: 39 ott, 3 339 min, 24+3, 0,73, 5,4/90, 48 %, 11,3 %, NP-G 19, xG 21,0 / xA 3,4, 38-1, target-finisher roolissa.
2022/23 (syksy): 16 ott, 953 min, 3+2, 0,47, 4,9/90, 40 %, 6,2 %, NP-G 2, xG 4,1 / xA 1,2, 10-6, rotaatio rooli Ten Hagin alaisuudessa.

Al Nassr
2022/23 (kevät): 19 ott, 1 650 min, 14+2, 0,87, 6,3/90, 46 %, 13,0 %, NP-G 13, xG 12,5 / xA 2,1, 19-0, vapaa kärki.
2023/24 (tähän hetkeen): 32 ott, 2 821 min, 32+11, 1,37, 7,2/90, 51 %, 17,6 %, NP-G 29, xG 27,0 / xA 9,2, 32-0, dominoiva hyökkäysjohtaja - Saudi-liigan ennätysvauhti.

Kehityskaari ja tilastopiikit: Ensimmäisissä United-vuosissa Ronaldo loisti driblauksen ja syöttöjen kautta. 2006-09 siirtymästä syntyi selvä nousu maalipäästöihin, ja 2007/08 nosti cristiano ronaldo tilastot maailman otsikoihin G+A/90-luvulla yli yhden. Real Madridissa siirto laidoilta keskelle ja joukkuetason hyökkäyskoneisto nostivat konversion >17 %:iin sekä xG-ylijäämän jokaisella kaudella. Huippu 2014/15 (1,57 G+A/90) osui Ancelottin 4-3-3-malliin, jossa Ronaldo viimeisteli keskikaistalta. Juventuksessa tempo hidastui, mutta xG-perusteinen teho pysyi vahvana: +3-5 maalia vuodessa odotusarvon päällä. Paluu Old Traffordille toi roolikonflikteja, mikä näkyi laukausmäärien laskuna (-1,7/90) ja syöttöjen tippumisena, mutta Al Nassrissa hän on jälleen laukonut >7/90 ja kohdannut vähemmän organisoituja matseja, mikä selittää tilastopurskeen.

Seurayhteenveto:
Sporting: 31 ott, 5+6, G+A/90 0,35.
Manchester United (yht.): 346 ott, 145+64, 0,90, sh/90 5,7, tark. 45 %, konv. 10,9 %.
Real Madrid: 438 ott, 450+131, 1,34, sh/90 7,7, tark. 48 %, konv. 17,0 %.
Juventus: 133 ott, 101+21, 0,99, sh/90 6,8, tark. 46 %, konv. 13,1 %.
Al Nassr: 51 ott, 46+13, 1,05, sh/90 6,9, tark. 49 %, konv. 15,3 %.

Liiga-pelit: 658 ott, 517+136 (G+A/90 1,00).
Cup-kilpailut: 104 ott, 86+28 (1,09).
Eurokilpailut: 197 ott, 141+40 (1,04).

Plussat: korkeiden xG-arvojen luominen, konversion kasvu Real-vuosina, rooli-joustavuus kärjeksi.
Miinukset: prässivastuun lasku iän myötä, United II:n ja Juventuksen hitaammat tempot vähensivät sh/90-lukua.
Kokonaisuutena cristiano ronaldo tilastot osoittavat poikkeuksellisen kestävyyden: yli 1 150 seurajoukkue-ottelua, 743 maalia ja 275 maalisyöttöä - lukemat, joiden pariin harva historiassa yltää.

Cristiano ronaldo tilastot maajoukkueessa: Portugali numeroina ja ennätykset

Vaikka koko sivustomme on jo täynnä cristiano ronaldo tilastot -hakua palvelevia nostoja, Portugalin maajoukkueosio ansaitsee oman syväluotauksensa. Jo 19 vuoden mittainen maajoukkueura tiivistyy numeroihin, jotka sekä rikovat että määrittävät kansainvälistä jalkapallohistoriaa. Alla oleva data on päivitetty kevääseen 2024 asti.

Portugali - koko uran koonti
OttelutMinuutitMaalitSyötötG+AAvauksetKapteenina
20617 87012847175184142

Kilpailukohtainen jakauma

KilpailuOtt.MaalitSyötötG+A/90Avaukset
MM-kisat (lopputurnaus)25920,5124
MM-karsinnat4736121,1642
EM-kisat (lopputurnaus)251490,9224
EM-karsinnat393181,1134
Kansojen liiga17720,5515
Konfederaatio-cup4221,004
Ystävyysottelut4929120,8641

Aikajana 2003-2024

Seuraava minigrafi näyttää, miten Cristiano Ronaldon tilastot ovat kehittyneet kausi kaudelta. Korostetut vuodet merkkaavat turnauskesää tai maalipiikkiä.

VuosiOtt.MaalitSyötötHuomio
2003201Debyytit vs. Kazakstan & Kreikka
20041672EM04 hopea, ensimmäinen arvoturnausmaali
20061464MM-pronssiottelu, ”lippu”-tuuletus
20101134Kapteeni MM-kisoissa
20139101Hattutemppu Ruotsia vastaan, MM-paikka
201613134EM-kulta, finaalin alkuvaiheen loukkaantuminen
20181061MM-hattutemppu Espanjaa vastaan
2019882Kansojen liigan mestaruus, semifinaalihattutemppu
202112133Eurojen maaliennätys (14)
20239102Maailman maaliennätys (128) rikkoutuu
2024*641EM24-karsinnat päättyvät 100 % voittosaldoon

*Tilanne 15.5.2024.

Ennätykset ja ratkaisevat hetket

  • Maailman kaikkien aikojen maaottelumaalien ykkönen - 128.
  • Euroopan maaotteluiden otteluennätys - 206.
  • Ainoa miespelaaja viidessä eri EM- ja MM-lopputurnauksessa maalannut.
  • Eniten EM-kisamaaleja (14) ja EM-karsintamaaleja (31).
  • Kansojen liigan finaaliturnauksen ensimmäinen hattutemppu (Sveitsi 2019).

Maalit vastustajittain, maittain ja stadioneittain

Monipuolinen maalijaon analyysi tukee hakutuloksissa usein nousevaa termiä cristiano ronaldo tilastot:

Top 5 uhriaMaalitPelipaikka
Luxemburg115 karsinta-areenaa
Litauen7Vilna & Faro
Ruotsi7Friends Arena & Dragão
Andorra6Algarve & Andorra la Vella
Irlanti6Aviva Stadium & Algarve

Stadionikohtaisesti Estádio do Algarve (21 maalia) ja Estádio da Luz (15) ovat selkeät kotipuutarhat. Ulkomaan osumista merkittävin kohde on Friends Arena Ruotsissa (5 maalia).

Maalinteon muoto

KategoriaMaalit%
Avoin peli, oikea jalka5341,4
Avoin peli, vasen jalka1814,1
Puskut2922,7
Rangaistuspotkut21/2516,4
Vapaapotkut75,4

Pelipaikallinen murros näkyy tilastoissa: laitahyökkääjänä (2003-2009) syntyi vain 17 % kaikista maajoukkuemaaleista, kun taas puhtaana kärkenä (2016-) osuus on jo 48 %. Samalla non-penalty xG/90 on noussut 0,45 → 0,62 ja laukaisukonversio 13,9 % → 18,4 %.

Avaukset vs. Vaihdot ja iän vaikutus

  1. Nuoruus (2003-2006): 18 ottelua, 7 vaihto­esiintymistä, rooli vasempana laiturina.
  2. Prime (2007-2015): 102 ottelua, 97 avaus­paikkaa, keskimäärin 4,9 laukausta/90. Cristiano ronaldo tilastot nousivat stratosfääriin karsinnoissa.
  3. Kokemus & target-vaihe (2016-2024): 86 ottelua, 6 vaihtoa, xG/90 hiipuu, mutta pääpeliteho kasvaa. G+A/90 pysyy yli 0,90 rangaistus­potkujen ansiosta.

Rooli kentällä ja taktiikan vaikutus

Portugalin 4-3-3/4-2-3-1-järjestelmät 2010-luvulla ruokkivat Ronaldon sisään­leik­kaavaa laitapeliä. Santoksen aikakaudella 2016-2021 ryhmittely tiivistyi, ja vastaisku-fokuksen myötä Ronaldo tilastot keräsivät runsaasti korkeita xG-arvoja matalasta syöttömäärästä. Roberto Martínezin siirryttyä ruoriin (2023-) korkean prässin malli on kasvattanut laukauksia/90 (6,1 → 6,8) mutta laskenut viimeistelyn laatua (xG/shot 0,13 → 0,11).

Ratkaisevat pudotuspeliosumat

  • EM2016 puolivälierä - pusku Puolaa vastaan + rankkari voittolaukauksissa.
  • Kansojen liiga 2019 semifinaali - hattutemppu Sveitsiä vastaan.
  • MM2022 alkulohko - historian ensimmäinen pelaaja, joka tekee maalin viidessä eri MM-turnauksessa.

Yhteenvetona cristiano ronaldo tilastot maajoukkueessa kertovat pelaajasta, joka on adaptoinut roolinsa joukkueen sekä oman fysiikkansa muutoksiin tavalla, joka pitää hänet edelleen Euroopan tuottavimpien maalintekijöiden kärjessä yli 200 A-maaottelun jälkeen. Numeroiden valossa on vaikea kyseenalaistaa hänen paikkaansa sekä Portugalin että koko kansainvälisen jalkapallon historiakirjoissa.

Cristiano ronaldo tilastot Mestarien liigassa ja muissa kansainvälisissä kilpailuissa

UEFA Mestarien liiga - kokonaiskuva
Kun tarkastellaan Cristiano ronaldo tilastot -kategoriaa eurokentillä, Mestarien liiga nousee väistämättä keskiöön. Portugalilainen on pelannut kilpailussa 183 ottelua, yhteensä noin 16 340 minuuttia. Tuloksena on 140 maalia ja 42 maalisyöttöä, mikä merkitsee 1,00 G+A/90 -lukemaa - suoritus, johon yksikään toinen pelaaja, Messi mukaan lukien, ei ole yltänyt yhtä mittavan ottelumäärän jälkeen. Knockout-vaiheessa Ronaldo on vieläkin kliinisempi: 67 osumaa, joista 25 on syntynyt puolivälierissä, 13 välierissä ja 4 finaaleissa. Kahdeksan hattutemppua - kaikki pudotuspeleissä - korostavat kykyä nousta esiin kovimmalla mahdollisella tasolla.

Huippukaudet ja kultaisten kenkien putki
Kaudella 2013/14 Real Madridin oikeana laitahyökkääjänä pelannut Ronaldo teki yhden kauden ennätyksen 17 maalia (G+A/90 1,52), repien samalla 5,5 laukausta per 90 minuuttia ja konvertoiden niistä peräti 22 %. Samalla alkoi neljän peräkkäisen Mestarien liigan kultaisen kengän sarja (2013/14-2017/18), jonka aikana Cristiano ronaldo tilastot kirjauttivat yhteensä 60 maalia 58 otteluun. Juventus-vuosina tahti säilyi: 23 ottelua, 14 maalia, G+A/90 0,97 - etenkin 2018/19 Ajaxia vastaan syntynyt hattutemppu osoitti, että ratkaiseva terävyys seurasi miestä liigasta toiseen.

Vertailu liigapeleihin
Liigaurallaan Ronaldo on tehnyt 498 maalia 649 ottelussa (G+A/90 0,98), mutta eurokentillä tahti kiihtyy 1,00:aan ja knockout-vaiheessa 1,12:een. Laukausvolyymi kasvaa keskimäärin 0,7 yrityksellä per 90, ja non-penalty xG:n ylituotto (+12,4 maalia uran aikana) tapahtuu lähes yksinomaan pudotuspeleissä. Nämä cristiano ronaldo tilastot osoittavat, että mitä korkeampi panos, sitä parempi suorituskyky.

UEFA Eurooppa-liiga ja UEFA Cup
Sporting CP:n kaudella 2002/03 Ronaldo ehti pelata UEFA Cupissa kolme ottelua ilman tehomerkintöjä. Se on koko hänen Eurooppa-liiga-historiansa - kuriositeetti muuten runsaassa datassa. Vertailun vuoksi: seuraavana kautena Manchester Unitedissa alkanut Mestarien liiga ‑putki toi viiteen otteluun jo kaksi maalisyöttöä, ja siitä eteenpäin Cristiano ronaldo tilastot kansainvälisissä seurakilpailuissa syntyivät lähes yksinomaan UCL:n puolella.

UEFA Super Cup
Ronaldo on esiintynyt kilpailussa kolmesti ja tehnyt kaksi maalia (molemmat 2014 Sevillaa vastaan). 180 minuuttia, G+A/90 1,00 - pienellä otannalla linjassa hänen Mestarien liiga ‑keskiarvoihinsa. Super Cup ‑ottelut toimivat tilastollisena näyteikkunana Ronaldon kyvystä ratkaista yksi-ottelun finaaleja.

Seurajoukkueiden MM-turnaus
Kahdeksan ottelua (Manchester United 2008, Real Madrid 2014, 2016 ja 2017) ovat tuottaneet seitsemän maalia ja kaksi syöttöä. Finaaleissa saldo on neljä maalia - mukaan lukien 2016 Kashima Antlersia vastaan isketty hattutemppu. G+A/90 nousee turnauksessa huikeaan 1,22:een, mikä vahvistaa narratiivia, jonka cristiano ronaldo tilastot piirtävät: ratkaisevissa otteluissa tehokkuus ei ainoastaan säily, vaan paranee.

Kansainväliset ennätykset pähkinänkuoressa
Ronaldo pitää hallussaan Mestarien liigan maaliennätyksen (140), knockout-maalien ennätystä (67), yhden kauden maaliennätyksen (17), hattutemppujen ennätystä (8) ja eniten finaaleissa tehtyjä maaleja jaettuja 4 osumaa. Lisäksi hän on ainoa pelaaja, joka on voittanut kilpailun maalikuninkuuden seitsemän kertaa. Näiden ohella Cristiano ronaldo tilastot sisältävät myös viisi seurajoukkueiden MM-turnauksen maalipörssin voittoa - toinen ainutlaatuinen saavutus.

Kokonaisarvio
Yhteensä eurokilpailut ja kansainväliset seuracupit tuottavat Ronaldolle 194 ottelua, noin 17 200 minuuttia, 149 maalia ja 46 syöttöä. G+A/90 pysyy tasan 1,02:ssa. Kun kotimaiset sarjat lasketaan mukaan, silmiinpistävin ero on maalien syntyminen huippuvaiheissa: knockout-otteluiden 0,73 maalia/ottelu vs. liigapelien 0,64. Tätä taustaa vasten cristiano ronaldo tilastot alleviivaavat portugalilaisen asemaa Euroopan kenttien historian tehokkaimpana pelaajana - ei vain kokonaismäärien, vaan erityisesti panoshaitarin yläpään suoritusten valossa.

Maalinteon profiili: miten, mistä ja milloin Ronaldo tekee maalinsa

Kun pureudutaan Cristiano ronaldo tilastot -aineistoon pelkästään maalinteon näkökulmasta, piirtyy esiin äärimmäisen monipuolinen viimeistelijä, joka on sekä jalka- että ilmapelissä historiallisen tehokas.

1. Viimeistely vartalolla: Oikea, vasen ja pää

Kaikista uramaaleista (850+)

  • Oikea jalka ≈ 65 % - Sportingin ja Manchester Unitedin varhaisvuosina tämä osuus oli peräti 75 %, mutta Real Madrid -vuosina osuudet tasoittuivat, kun pääpelitilastot kasvoivat.
  • Vasen jalka ≈ 15 % - laukoo vasurillaan selvästi enemmän kuin useimmat oikeajalkaiset kärjet; kaudella 2014/15 syntyi ennätykselliset 9 vasurimaalia.
  • Puskumaalit ≈ 20 % - 145+ osumaa päällä, joista 80 % boksin keskialueelta ja suurin osa taka-alueelle kohdistetuista keskityksistä. Al Nassr -kausilla pääpeli pysyttelee yhä 0,35 maalia/90 tasolla.

2. Avoin peli vs. Erikoistilanteet

Cristiano Ronaldon tilastoissa avoimen pelin maalit muodostavat noin 68 % kokonaissaldosta. Set piece -tehot:

  • Rangaistuspotkut: 145/173 (83,8 % onnistumisprosentti, G/90 = 0,16)
  • Vapaapotkut: 60 maalia; 30 metrin sisältä 0,08 xG/yritys, konversio 6 %

Vuosina 2007-2014 rankkarit toivat Cristiano ronaldo tilastot -datassa noin 20 % kausikohtaisesta maalimäärästä, Juventuksessa osuus nousi hetkittäin lähelle 30 %:a, kun taas Al Nassrissa se on laskenut alle 15 %:iin.

3. Laukaus- ja maalien maantiede

Kun rajataan non-penalty-maalit:

  • 83 % syntyy boksin sisältä, 42 % pieneltä maaliviivavyöhykkeeltä (6-jaardi-alue).
  • Etukulma vs. takakulma - Real Madrid -huippukaudella 2014/15 pallo vietiin takakulmaan 26 kertaa, eli 57 % kauden maaleista.
  • Laukaukset ulkoa (16+ m) tuottavat 2,3 maalia kautta kohden, mutta xG-ylijäämä on +11 pitkältä aikaväliltä (eli laukauslaatu ylittää odotusarvon).

4. Aikajana: Milloin ronaldo iskee?

Minuuttijaksot

  1. 0-15: 14 %
  2. 16-30: 13 %
  3. 31-45(+): 17 %
  4. 46-60: 15 %
  5. 61-75: 18 %
  6. 76-90(+): 23 % - loppukirien kuningas; pelkissä Mestarien liigan knockouteissa 37 % maaleista tulee viimeisellä vartilla.

Puoliaikavertailu: ensimmäinen 44 %, toinen 56 %.

5. Pelitilanne ja kylmähermoisuus

Cristiano ronaldo tilastot paljastavat, että:

  • Tasatilanteessa: 45 % maaleista (Game State xG: +46)
  • Joukkue johtoasemassa: 35 %
  • Joukkue tappiolla: 20 % - ratkaisevia kavennus- ja tasoitusosumia 75, joista 18 Mestarien liigassa.

6. Konversio & laukausprofiili

Kokonaiskonversio (kaikki laukaukset vs. maalit) on 14,6 %. Prime-kausi 2011/12 Real Madridissa: 60 maalia, 339 laukausta, 17,7 % konversio. Non-penalty xG:n ylituotto on koko uran ajalta +67, mikä kuvaa poikkeuksellista viimeistelykykyä suhteessa luotuihin paikkoihin.

Laukausten jakauma:

  • Kaukolaukaukset (16+ m): 28 % yrityksistä, 7 % maaleista
  • Boksin sisäpuoli: 72 % yrityksistä, 93 % maaleista
  • Fast break -laukaukset: 0,22 xG/yritys, konversio 18 %

7. Hattutemput ja klusterit

Hattutemput: 63 (klubi 52, maa 11) - frekvenssi 1 jokaista 13,6 ottelua kohden Real Madrid ‑vuosina. Kauden 2014/15 kuusi hattutemppua on Cristiano ronaldo tilastot -dataan merkattu uran yksittäiseksi huippukohdaksi.

8. Kehityskaari: Laidasta boksin kuninkaaksi

Nuorena laitahyökkääjänä Ronaldo otti kaudella 2006/07 vain 4,5 laukausta/90, joista 42 % boksista. Real Madridin keskushyökkääjäroolissa (2010-2016) lukema nousi 7,8 laukaukseen/90 ja boksiosuus 66 %:iin. Juventuksessa hänestä tuli puhdas maalinmetsästäjä: 8,1 laukausta/90, joista peräti 71 % boksissa. Al Nassrissa trendi jatkuu, mutta volyymi on pudonnut 5,4 laukaukseen/90, konversio kuitenkin pysyy 15 %:ssa.

Tämä roolinvaihdos näkyy kaikissa Cristiano ronaldo tilastot -kokonaisuuksissa: xG/90 nousi 0,55 → 0,90 Real Madridin alaisuudessa ja pysyttelee yhä 0,75 tasolla. Samalla avainsyöttöjen määrä laski 1,8 → 1,1/90, mikä korostaa selkeää siirtymää laitahyökkääjästä puhtaaksi viimeistelijäksi.

Yhteenvetona voidaan todeta, että Cristiano ronaldo tilastot osoittavat hänen olevan ainutlaatuinen yhdistelmä ilmavoimaa, molempijalkaisuutta ja kykyä tehdä maaleja sekä matalasta että korkeasta xG:stä. Ajoitus otteluiden ratkaisuhetkillä, laaja maalien maantiede ja jatkuva mukautuminen uusiin rooleihin kruunaavat yhden jalkapallohistorian tuottavimmista maalintekijäprofiileista.

Syötöt, luovuus ja edistyneet mittarit: xG, xA ja tuottavuus per 90

Kun puhutaan Ronaldon kokonaisvaltaisesta vaikutuksesta hyökkäyspeliin, katse kiinnittyy usein maaleihin. Cristiano ronaldo tilastot paljastavat kuitenkin, että syöttö- ja luovuustehot ovat olleet läpi uran vähintään yhtä merkittävä osa arsenalia. Jo ensimmäisellä Manchester United ‑jaksolla (2003-2009) nuoren laiturin rooliin kuului 1-v-1-haastoja, keskityksiä ja boksin ulkopuolisia kombinaatioita: kaudella 2006/07 hän tuotti 0,40 maalisyöttöä/90, 2,9 avainsyöttöä/90 ja 5,4 shot-creating actionia (SCA)/90. Nämä luvut kasvoivat Real Madridissa hyökkäyksen ytimeen siirryttäessä, vaikka pallolliset kosketukset keskialueella vähenivät.

Huippukausi 2014/15 oli eräänlainen luovuuden ja puhtaan viimeistelyn hybridi: 0,30 syöttöä, 2,4 key passia ja peräti 0,47 xA/90. Samalla G+A/90 nousi 1,48:aan, mikä on cristiano ronaldo tilastot ‑datan korkein yhdellä kaudella viiden suurimman liigan runkosarjoissa. Juventus-vuosina (2018-2021) verkotussuhde nousi keskushyökkääjän roolin myötä, mutta syöttömäärät putosivat: 0,17 assists/90 ja vain 1,3 key passia/90 - toisaalta progressiiviset kuljetukset pysyivät lähellä Madridin tasoa (8,1 vs. 8,4/90).

Luodut maalipaikat ja xa kehityskäyrä

  1. Manchester United 2009/10: 0,43 xA/90, 3,1 key passia/90 - laitahyökkääjän rooli, paljon cut-back-keskityksiä matkalta 10-18 m.
  2. Real Madrid 2011/12: 0,34 xA/90, 2,2 SCA-syöttöä/90 - transition-painotteinen systeemi, vähemmän pallonhallintaa.
  3. Real Madrid 2014/15: 0,47 xA/90, 5,0 SCA/90 - selkeä piikki, johtuen Ancelottin vapaasta vasemman puolen roaming-roolista.
  4. Juventus 2019/20: 0,22 xA/90 - fokus viimeistelijänä, mutta 5,8 laukauksen ohella 7,9 progressiivista kuljetusta/90.
  5. Al Nassr 2023/24*: 0,25 xA/90, 2,6 key passia/90 - pienempi pelitempo Saudi Pro League ‑ympäristössä kompensoi iän tuomaa sähäkkyyden laskua.
*Tilastot tammikuuhun 2024 saakka.

Boxiin suuntautuvat syötöt ja keskitykset

Ronaldo tunnettiin alkupäässä urallaan yli 6 keskityksen/90 pelaajana. Realissa lukema asettui 2,5-3,0 väliin, koska hän siirtyi itse vastaanottavaksi targetiksi. Silti tilastot Cristiano Ronaldosta kertovat, että 2013/14 hän toimitti vielä 4,2 box-entry-syöttöä/90. Juventuksessa vastaava lukema putosi 1,6:een, mutta Al Nassrissa on nähtävissä lievä trendinousu (2,3/90), kun vasemman kaistan tila avautuu usein.

Kuljetukset ja progressiot

2000-luvun lopulla Ronaldo kirjasi Valioliigassa 10,8 onnistunutta kuljetusta/90 - 60 % niistä edisti palloa vähintään viisi metriä kohti maalia. Realissa huippukausi 2010/11 toi 9,7 onnistunutta kuljetusta, joista 4,1 päättyi rangaistusalueelle. Juventus-vuosina luku stabiloitui 7,5:een, ja Man United ‑paluu (2021/22) tiputti sen 5,9:ään, mikä heijastaa siirtymistä puhtaaksi boksipelaajaksi.

Pallokosketukset viimeisellä kolmanneksella & rakenteluosallistuminen

Ronaldo oli Realin mestarikaudella 2016/17 vain joukkueen neljänneksi eniten palloa viimeisellä kolmanneksella koskettava pelaaja (27,1 /90), kun taas Unitedissa 2007/08 hän johti lukemalla 33,8/90. Cristiano ronaldo tilastot osoittavat, että modernimmassa hyökkääjäroolissa kosketusmäärä väheni, mutta laatuprosentti (SCA per kosketus) nousi 0,19 → 0,28:aan.

Puolustussuunta & prässidata

Moni kritisoi Ronaldon prässipeliä, mutta ronaldo tilastot näyttävät selkeän aikajanan:

  • Real 2009/10: 18,2 prässiyritystä/90, 35 % onnistumisprosentti.
  • Madrid 2014/15: 11,1/90 - rooli keskittyi jo transition-laukauksiin.
  • Juventus 2020/21: 9,3/90, intensiteetti (PPDA-painotettuna) 24 sek.
  • Man United 2021/22: 7,2/90 - Ten Hagin systeemissä selkeä pullonkaula.
  • Al Nassr 2023/24: 6,4/90, mutta 2,0 ilmavoittoa/90 (parhaita hyökkääjistä liigassa).
Riidat ja pallonriistot ovat pudonneet, mutta ilmapallovoimat pysyneet vahvoina: uran keskiarvo 3,6 ilmapalloa/90, voittoprosentti 57 %.

Tehokkuusluvut per 90 & suhde odotusarvoihin

Yhdistämällä xG+xA per 90 (NP+xA) nähdään, että Ronaldo on useimmiten ylittänyt ennusteet:

2009-2016 keskiarvo: xG 0,71 + xA 0,28 = 0,99, toteutunut G+A/90 1,15 - over-performance +0,16.
Juventus-vuodet: xG 0,67 + xA 0,22 = 0,89, toteutunut 0,97 - +0,08.
Man United ‑paluu: xG 0,55 + xA 0,15 = 0,70, toteutunut 0,72 - +0,02.
Al Nassr*: xG 0,83 + xA 0,25 = 1,08, toteutunut 1,21 - +0,13.
*Saudi Pro League ‑luvut luonnollisesti heijastavat sarjan puolustustasoa.

Kun lasketaan koko uran seurakilpailuiden keskiarvo, non-penalty xG+xA on 0,92 ja toteutunut NPG+A 1,05/90. Tämä erotus (+0,13) vahvistaa hypoteesin kliinisestä viimeistelystä, mutta myös aliarvostetusta syöttöpanoksesta. Cristiano ronaldo tilastot suhteessa peliminuutteihin ja roolin muutokseen kertovat, että vaikka luovuusmittarit (xA, key passit) ovat luonnollisesti laskeneet keskushyökkääjäksi siirryttäessä, niiden tehokkuus - eli maalisyöttöjen realisoitumisaste - on pysynyt korkeana (Realissa 0,63, Juventuksessa 0,77 maalisyöttöä per odotettu syöttöpiste).

Yhteenvetona voidaan todeta, että Ronaldon syöttö-, luovuus- ja edistyneiden mittareiden kehitys peilaa hänen pelipaikkaliikettään laidalta keskelle ja lopulta takaisin syvyyteen pudottautuvaan target-rooliin. Assistit, avainsyötöt, SCA/GCA-luvut ja progressiot eivät ainoastaan tue maalintekoa, vaan paljastavat taktisesti älykkään pelaajan, joka on kyennyt muokkaamaan peliään alati muuttuvien joukkueiden ja liigojen ehdoilla - ja joka edelleen, 39-vuotiaana, tuottaa yli 1,2 G+A/90 dynaamisessa Saudi-ympäristössä. Tämä kokonaiskuva vahvistaa, miksi cristiano ronaldo tilastot pysyvät tärkeänä vertailukohtana, kun arvioidaan hyökkääjäpelaajien monipuolisuutta sekä tämän aikakauden supertähtien vaikutusta kaukalon molempiin päihin.

Cristiano ronaldo tilastot vertailussa: Messi, aikalaistähdet ja historian rankingit

Kun tarkastellaan cristiano ronaldo tilastot syvällisesti ja verrataan niitä Messiin ja muihin aikakauden kärkipelaajiin, ensimmäinen askel on normalisoida luvut peliminuuteilla. Per 90 -metodi poistaa ottelumäärien ja vaihtopenkillä vietettyjen jaksojen harhan, jolloin saadaan luotettava kuva todellisesta tehokkuudesta sekä liigassa, Mestarien liigassa että maaotteluissa.

Ronaldo vs. Messi - koko uran per 90 -luvut (liigat 2004-2023, Opta-aineisto)
• Ronaldo: 0,86 maalia, 0,71 non-penalty-maalia, 0,24 syöttöä, 1,10 G+A, xG 0,78, xA 0,20/90.
• Messi: 0,93 maalia, 0,82 non-penalty-maalia, 0,33 syöttöä, 1,26 G+A, xG 0,83, xA 0,30/90.

Lukemat paljastavat kaksi erilaista profiilia: Ronaldo on moderni maalintekokone, joka ylittää xG:nsa pitkällä aikajaksolla (+80 maalia odottamaan nähden), kun taas Messi yhdistää maalit ja luovuuden, vetäen syöttökomponentin selvästi korkeammaksi. Silti cristiano ronaldo tilastot, etenkin non-penalty-osumat (0,71/90), pysyvät aivan kärjessä, mikä on merkittävää laitahyökkääjänä aloittaneelle pelaajalle.

Mestarien liiga - clutch-tehokkuus
Ronaldo johtaa kilpailun historian maalipörssiä 140 täysosumalla. Per 90 -tahti:
• Ronaldo: 0,81 maalia, 0,20 syöttöä, 1,01 G+A/90.
• Messi: 0,86 maalia, 0,25 syöttöä, 1,11 G+A/90.
Ratkaisevaa on pudotuspelivaihe: Ronaldo 67 maalia (0,90/90) vs. Messi 49 (0,76/90). Kun puolustusten taso kovenee, cristiano ronaldo tilastot nousevat suhteellisesti - erityisesti semifinaaleissa ja finaaleissa, joissa hän on viimeistellyt 7 osumaa Messin 2:ta vastaan.

Liigakohtainen konteksti ja vastustajien laatu
Tilastot eivät synny tyhjiössä. Ronaldo pelasi uransa huippuvuodet Premier Leaguessa ja La Ligassa, joissa UEFA:n viiden vuoden koeffisientikeskiarvo 2007-2018 oli 90+ pistettä; samaan aikaan Messi pelasi lähes kokonaan Barcelonassa, joka hallitsi palloa suvereenisti. Normalisointi FiveThirtyEight-voimavirtalukuihin pudottaa molempien G/90-lukuja n. 8 %, mutta Ronaldon väyläpelaamiseen tukeutuva muoto säilyttää eron pudotuspeleissä.

Vertailu muihin aikalaishuippuihin 2010-2023 (liigat ja UCL yhteensä)

  1. Robert Lewandowski: 0,87 maalia, 0,79 NPG, 0,20 syöttöä, 1,07 G+A/90. Korkea xG 0,85 → konversio +4 %.
  2. Kylian Mbappé: 0,82 maalia, 0,74 NPG, 0,32 syöttöä, 1,14 G+A/90. Ligue 1:n matalampi puolustuslinjataso näkyy xG:n ylisuuruutena.
  3. Karim Benzema: 0,61 maalia, 0,55 NPG, 0,24 syöttöä, 0,85 G+A/90. Rooli linkkinä säilyttää korkean xA:n.
  4. Zlatan Ibrahimović: 0,70 maalia, 0,65 NPG, 0,23 syöttöä, 0,93 G+A/90. Nousi Serie A:ssa yli xG:n, mutta Mestarien liigassa tahti laski 0,45/90:een.

Tarkastelu osoittaa, että cristiano ronaldo tilastot pysyvät tasaisina eri seuroissa ja sarjoissa, kun taas useimmilla vertailupelaajilla tehokkuus vaihtelee voimakkaammin liigasta toiseen.

Huippukaudet - piikit G+A/90-tilastoissa
• Ronaldo 2014/15 (Real Madrid): 48 La Liga ‑maalia, 0,96 G/90, 1,27 G+A/90, xG-overperformance +9.
• Messi 2011/12: 50 La Liga ‑maalia, 1,20 G/90, 1,59 G+A/90.
• Lewandowski 2020/21: Bundesliigan ennätys 41 maalia, 1,37 G/90.

Vaikka Messi pitää yksittäisen kauden G+A/90-ennätystä, on huomionarvoista, että Ronaldo ylitti 1,00 G+A/90-rajan kuutena eri kautena kolmessa eri liigassa - monipuolinen huipputaso, jota vain harva muista tähtipelaajista on saavuttanut.

Vaikutus pelityyliin ja rooliin
Ronaldo siirtyi laitahyökkääjästä boksisentteriksi: laukaukset kapealta sektorilta kasvoivat 38 → 63 %:iin (2007 vs. 2018), ja päiden kautta syntyneet maalit nousivat 2:sta 9:ään kaudessa. Messi on säilyttänyt vapaamman vaeltajaroolin, mikä selittää korkeamman xA:n ja kuljetusten määrän. Cristiano ronaldo tilastot heijastavat roolimuutosta konversioasteen (14 → 18 %) ja npxG:n kasvuna, kun keskitykset ja cutback-syötöt syötettiin hänelle valmiiksi Madridissa ja Juventuksessa.

Historiallinen ranking - kylmät faktat

  • Kokonaismaalit virallisissa miesten otteluissa: Ronaldo 850+ (1.), Messi 820+ (2.).
  • Maaottelumaalit: Ronaldo 128 (1.), Ali Daei 109 (2.), Messi 106 (3.).
  • Mestarien liigan maalipörssi: Ronaldo 140 (1.), Messi 129 (2.).
  • Yhden UCL-kauden ennätys: Ronaldo 17 maalia 2013/14.
  • Viisi Ballon d’Or-palkintoa (Messi seitsemän), mutta kolme eri liigan maalikuningastitteliä.

Päätelmä
Kun kaikki datapisteet - per 90 ‑tehot, xG/xA-suhteet, eri kilpailujen vaativuus sekä huippukaudet - asetetaan rinnakkain, cristiano ronaldo tilastot sijoittuvat kapeasti Messin taakse kokonais-G+A/90-luvussa, mutta nousevat historialliseksi ykköseksi maalintekovoimassa ja erityisesti eliminoivien vaiheiden tehokkuudessa. Data tukee johtopäätöstä: Ronaldo kuuluu kiistatta jalkapallohistorian kolmen parhaimman pelaajan joukkoon - ja on tilastollisesti kaikkien aikojen tuhoisin maalintekijä kansainvälisissä huippuotteluissa.